Stalowe czy plastikowe koła zębate?

Układy przeniesienia napędu wykorzystują wiele różnych elementów. Te, które można spotkać w samochodzie osobowym, poprzez skrzynię biegów oddają moc silnika do kół. Różne połączenia kół zębatych z wałkiem zdawczym oferuje w konsekwencji różne parametry pracy- od niskich biegów, z dużym momentem, aż po wysokie, o większej prędkości.

Zębatki z plastiku?

plastikowe koło zębateJednak układy przeniesienia napędu to nie tylko duże konstrukcje w samochodach czy maszynach roboczych. Występują też w mniejszych urządzeniach, powszechnie stosowanych w gospodarstwie domowym. Można spotkać je na przykład w suszarkach, odtwarzaczach dvd i blue ray, samochodach i dronach sterowanych radiem a także wielu innych. Ze względu na koszty i wagę tych urządzeń nie zawsze wykorzystuje się w nich stalowe lub żeliwne elementy przeniesienia napędu. Najczęściej pomiędzy silniczkiem elektrycznym a końcowym odbiornikiem momentu obrotowego można spotkać plastikowe koło zębate. Parametry części wykonanych z polipropylenu są wystarczające, by sprostać wymaganiom konstrukcji. Dodatkowo, plastik jest dużo łatwiejszy w obróbce, niż elementy stalowe, ma tez niższą wagę. Koła zębate, wykonane z plastiku są doskonałą alternatywą dla tych z metalu, dlatego stosuje się je wszędzie tam, gdzie tworzywa syntetyczne mogą być zastosowane. Jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt że, nie podlega korozji. Sprawia to, że tworzywa są chętnie wykorzystywane przy układach, pracujących na zewnątrz pomieszczeń. 

Zastosowanie odpowiedniego materiału do konstrukcji układu przeniesienia napędu jest jednym z podstawowych założeń inżynieryjnych. Dobry projekt pozwala wykonać dany detal czy układ elementów z odpowiednią wydajnością i wytrzymałością, a jednocześnie zwracając uwagę na koszt całego przedsięwzięcia.

Ciężkie dylematy przy budowie domu<< >>Wynajęte samochody osobowe