Obwody dwustronne a projektowanie elektroniki

Dawniej, nawet jeżeli był zrobiony jakiś schemat, który pozwalał na bardzo skomplikowane czynności takie jak odbiór telewizji były robione po pierwsze metodą przewlekaną, z elementów pasywnych, które były nieraz wielkości paznokcia(kto widział rezystor chociaż raz, to wie, że rezystor o wielkości paznokcia to niemal olbrzym w tym gatunku).

Projektowanie elektroniki a domowa naprawa sprzętu

projektowanie elektronikiDodatkowo wszystko robione było tylko na jednej stronie laminatu. Powodowało to, że płytki drukowane były zwyczajnie wielkie. Jeżeli ktoś rozbierał stary radziecki telewizor ten wie, jak to wyglądało. Jednak technologia ta pozwalała na po pierwsze odbieranie telewizji a po drugie na sprawną naprawę tego elementu nawet za pomocą zwykłych domowych narzędzi. Dzisiejsze obwody drukowane, ludziom odpowiedzialnym za projektowanie elektroniki dali bardzo duże pole do popisu, jednak według niektórych, układ ten jest nie do naprawienia w domu. Jak na moje, układ ten, gdyby był zrobiony metodą taką jak dawniej, dałoby się naprawić bez problemu. Tutaj problem jest taki, że elementy SMD, wykorzystywane w dzisiejszej elektronice są tak małe, że nieraz nie sposób w domu, bez bardzo wprawnej ręki przylutować ich na dobre miejsce. Dlatego też mało kto podejmuje się takiej naprawy.

Co więcej, dzisiaj nawet idąc do serwisu, to ludzie tacy coraz rzadziej naprawiają, ponieważ nasze sprzęty rtv i agd są budowane modułowo, więc zamiast naprawiać jakiś element, zwyczajnie się go wykręca i zamianie na nowy, niezależnie czy jest to zasilacz, czy płyta główna. Tak więc na koniec – obwody dwustronne da się naprawić, ale jest to całkiem nieopłacalne w jednostce czasu, bardziej jako hobby.

Komora temperaturowa dobrym rozwiązaniem<< >>Soczewki czy okulary - co wybrać gdy mamy problemy ze wzrokiem