Niezbędne wyposażenie chlewni – kojec porodowy

Hodowla zwierząt na dużą skalę wymaga zakupu rozlicznych urządzeń i rzeczy, które są niezbędne dla wysokiego stopnia zautomatyzowania tego procesu, a równocześnie pozwolą na stałą i dokładną kontrolę posiadanego stada oraz właściwe zadbanie o wszystkie jego potrzeby.

Kojec porodowy zapewni spokój i bezpieczeństwo losze z młodymi

kojec porodowyPrzede wszystkim chlewnia powinna zostać odpowiednio zaprojektowana, by praca w niej przebiegała płynnie i bez zgrzytów. Musi zostać wykonana z odpowiednich materiałów, z odpowiednimi systemami odprowadzania gnojowicy – tu niezbędne będą między innymi odpowiednie ruszta betonowe, które zapewniają odpowiednią czystość zwierzętom. Pozostałe konieczne wyposażenie chlewni to między innymi systemy karmienia i pojenia zwierząt, wentylacja, oświetlenie i ogrzewanie. Konieczne jest wydzielone miejsce dla tuczników i loch z młodymi, a także kojec porodowy, w którym locha i jej młode mają zapewniony niezbędny spokój i bezpieczeństwo. Ze względu na wymogi higieny właściwe wyposażenie budynków inwentarskich musi obejmować też miejsce, w których pracujący w budynku ludzie mogą się umyć lub przebrać. Bardzo ważne jest też wydzielenie i dobre zabezpieczenie miejsca, w którym składowana jest pasza dla zwierząt. Paszę najlepiej produkować samodzielnie, co pozwoli obniżyć koszt karmienia zwierząt oraz da szansę na idealne dopasowanie karmy do wymagań stada.
Warto poczytać branżowe magazyny i zasięgnąć opinii doświadczonych hodowców dotyczących niezbędnego wyposażenia oraz możliwych do zastosowania rozwiązań, które usprawnią pracę w chlewni. Na pewno warto skorzystać z tych porad i uczyć się na cudzych błędach. 

Neutralizacja zapachów w domu<< >>Ogrodzenie gabionowe - czym jest ?