Leczenie kanałowe zębów oraz rodzaje plomb stomatologicznych

Wizyta u dentysty wcale nie musi być nieprzyjemna. Obecnie stosowane są bardzo skuteczne techniki znieczulenia miejscowego, które sprawiają, że pacjent praktycznie w ogóle nie czuje bólu. Oczywiście dyskomfort w trakcie wykonywania zabiegów na terenie jamy ustnej odczuwany jest zawsze.

Zabiegi stomatologii zachowawczej w gabinecie dentystycznym

Dentysta RzeszówW gabinecie stomatologicznym można skorzystać z wielu usług. Najwięcej jest gabinetów, które zajmują się stomatologią zachowawczą. W takich gabinetach pojawiają się przede wszystkim pacjenci z bólem. Bolący ząb można leczyć na różne sposoby. Jeśli ząb nadaje się do leczenia, można zaaplikować do środka antybiotyk, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz wykonać plombowanie zęba. W stomatologii stosuje się dwa główne rodzaje plomb. Pierwsza z nich to plomba biała, stosowana głównie na przednie, widoczne zęby. Zęby trzonowe i przedtrzonowe wypełniane są częściej amalgamatem, czyli plombą srebrną, która po pewnym czasie czernieje. Dentysta Rzeszów zajmuje się też ekstrakcją zęba – tylko wtedy, jeśli pacjent podejmie taką decyzję. Leczenie kanałowe zęba, czyli tzw. endodoncja, nie jest refundowane przez NFZ. W związku z tym jeśli kogoś nie stać na leczenie kanałowe, często decyduje się na wyrwanie zęba (zwłaszcza jeśli jest to ząb przedtrzonowy lub trzonowy). Koszt leczenia kanałowego zależy od konkretnego zęba – a dokładniej od liczby korzeni zęba.

Każdy korzeń posiada swój kanał. Leczenie jednego kanału to koszt od 100 do 200 zł. Jeśli ząb ma 4 kanały, leczenie kanałowe może kosztować więcej niż 400 zł. Leczenie endodontyczne polega na zatruciu zęba (na tydzień). Trutka niszczy naczynia krwionośne i nerwy. Po tygodniu kanał jest wypełniany. Ząb już wtedy nie boli, ponieważ jest całkowicie martwy. Po wypełnieniu kanałów wypełnia się też ząb plombą.

Modele wyłączników krańcowych<< >>Dobrze oklejony samochód