Bezpieczeństwo podczas prac w wykopach

 

Podczas wielu prac ziemnych potrzebne jest wykonanie głębokich wykopów, na przykład jest tak podczas prac wymiany czy też montażu nowej instalacji wodnej, gazowej czy kanalizacyjnej. W tym celu stosuje się różne materiały, które mają zapobiec osuwaniu się ziemi w wykopie, co mogło by się skończyć katastrofą i wypadkiem na budowie.

Kiedy sprawdzą się wypraski?

wypraski w wykopachJak już zostało wspomniane często głębokie wykopy powstają podczas prac przy różnego rodzaju instalacjach. Najczęściej są to prace zimne tak zwane liniowe. Głębokość takich wykopów w większości przypadków przekracza trzy metry, tak więc potrzebne jest zastosowanie zabezpieczenia wykopów. Jednym z bardzo popularnych elementów do tego stosowanych są wypraski. Takie wypraski w wykopach mają za zadanie zapobieganie osuwaniu się ścian. Są one wykonane z metalu i są bardzo wytrzymałe na obciążenie jak i na opór ścian wykopu. Ten rodzaj materiału, czyli wypraski stosuje się tam, gdzie nie ma zagrożenia na przykład wodami gruntowymi. Gdy poziom wód gruntowych jest wyższy niż głębokość prowadzonych wykopów wtedy należy zastosować materiał, który dobrze ochroni przed tym rodzajem zagrożenia. W tym przypadku niezastąpionym, godnym polecenia materiałem na pewno będą odporne i wytrzymałe grodzice. Są to elementy wykonane ze stali bądź z tworzywa sztucznego. Wbija się je w grunt, dzięki czemu można bezpiecznie pracować w wykopie mając ochronę przed wodami gruntowymi jak i przed osuwaniem się ścianek wykopu.

Także nie można zapominać o ochronie wykopów na górze. Zawsze powinny znaleźć się znaki ostrzegawcze sygnujące o głębokich wykopach. Również nie można zapominać o barierkach czy ogrodzeniu takich prac ziemnych prowadzonych na głębokościach. Bezpieczeństwo na budowie i podczas prowadzenia prac budowlanych jest zawsze bardzo ważne. 

 

Wybór szafek kuchennych, blatów, stołów<< >>Wybór odpowiedniej twardości materaca